Potrebujete zdroj energie aj na miestach, kde nie je elektrická energia? Elektrocentrála funguje aj bez elektriny, pretože využíva naftu, benzín alebo plyn. Možno ani netušíte, kde všade sa vám takýto alternatívny zdroj energie môže hodiť.
Elektrocentrály sa dajú rozdeliť z niekoľkých hľadísk. Podľa typu konštrukcie sa delia na rámové a invertorové. Rámové elektrocentrály sú jednoduché - motor je osadený v ráme. Napájať dokážu elektromotory, náradie aj vykurovacie telesá. Inventorové elektrocentrály majú motor ukrytý v obale, takže majú nižšiu hlučnosť ale aj nižší výkon. Vhodné sú aj pre napájanie elektroniky.
Podľa typu paliva sú dostupné benzínové, dieselové, LPG alebo olejové. Najbežnejšie sa používajú benzínové a naftové elektrocentrály. Benzínové sú zväčša menšie čo sa týka rozmerov aj výkonu. Majú nízku hmotnosť a sú ľahko prenosné, napájať môžu napríklad aj chladničku, aj keď iba na obmedzenú dobu. Dlhšiu a väčšiu záťaž zvládnu naftové elektrocentrály, ktoré sú aj mohutnejšie. Plynové elektrocentrály sú výkonnostne na úrovni benzínových, ale prevádzka je úspornejšia, keďže ceny plynu sú nižšie ako benzínu. Najmenej používané sú olejové, ktoré sa objavujú skôr v priemysle a na svoj chod potrebujú špeciálny olej.
Kým si vyberiete konkrétny typ elektrocentrály, je potrebné vedieť kde ju budete využívať a aké spotrebiče bude napájať. Od typu a množstva napájaných spotrebičov sa odvíja potrebný výkon elektrocentrály. Samozrejme čím je výkon elektrocentrály vyšší, tým vyššia je aj spotreba paliva. Podstatným údajom je aj IP krytie. Najlepšiu ochranu pred vlhkosťou aj nečistotami zabezpečuje krytie IP 54. Pri výbere treba zvážiť mnoho aspektov a najlepšie je poradiť sa so špecializovaným predajcom.
Náš sortiment nájdete na podstránke: elektrocentrály